Odbywają się co roku w styczniu lub w lutym. Pierwszy odbył się w 1992 roku, bawiło się niewiele ponad sto osób. Początkowo bale odbywały się w Teatrze im. Jaracza, od 1997 roku w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, obecnie co roku w innym miejjscu – w 2010 roku w hotelu „Manor”, w 2011 i 2012 roku w restauracji „Przystań”. Liczba uczestników zbliża się do trzystu. Prócz wpływów z kart wstępu środki na cele charytatywne gromadzone są w drodze sprzedaży kotylionów, licytacji fantów itp.
Odbywają się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Pierwsza odbyła się w 2001 roku z inicjatywy Tomka Śrutkowskiego, przez kilka lat głównym motorem aukcji był też Jurek Krawcewicz. Pierwsza, a także dziesiąta już w 2011 roku jubileuszowa aukcja odbyła się w Sali Kopernikowskiej Zamku Biskupów Warmińskich będącym siedzibą Muzeum Warmii i Mazur.
Jak nazwa wskazuje – odbywają się zazwyczaj w maju, choć zdarzało się, że termin zahaczył o Dzień Dziecka. Pierwsza odbyła się z inicjatywy Antoniego Celmera w w 1992 roku na terenie Ośrodka Jeździeckiego Akademii Rolniczo-Technicznej. Po jedenastej majówce, która odbyła się w 2003 roku zaczęto poszukiwać innych możliwości. Jedną z przyczyn było pojawienie się zbyt wielu naśladowców – majówki zaczęły organizować spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły i inne instytucje. Nową ideę wniósł Olek Jarmołkowicz, w miejsce koni proponując samoloty, oferując też wiekszy teren. W 2005 roku odbyła się pierwsza rotariańska majówka lotnicza na lotnisku Olsztyn-Dajtki. Imprezy gromadzą wiele tysięcy osób. Wpływy pochodzą głównie ze sprzedaży biletów i z wpłat sponsorów.
Turniej o Memoriał Tadeusza Sowińskiego ma na celu upamiętnienie naszego kolegi, który w 2005 roku zmarł w zbyt młodym wieku, dwa miesiące przed objęciem prezydentury klubu. Organizatorem turniejów odbywających sie we wrześniu od 2006 roku jest Romek Centkowski. Na Memoriał zapraszamy rotarian z kraju i zagranicy licząc, że z czasem turnieje te staną się imprezą dystryktalną.
Oczywiście, odbywają się też imprezy dla członków klubu. Najstarsza tradycja, to wyjazdy po choinki kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Od dłuższego czasu imprezy te odbywają się w Nadleśnictwie Wipsowo. Nawet przy – 20 stopniach dość ciepła dostarcza ognisko, grzane piwo, bigos. Opłatkiem z olsztyńskimi rotarianami dzieli się ksiądz Julian Żołnierkiewicz – infułat Archidiecezji Warmińskiej.
Od dłuższego czasu mniej też oficjalne, mniej sztywne są uroczystości przekazania prezydenckiego łańcucha.