Rok 2015/16

Mig Band

Czy mogą śpiewać osoby niesłyszące? Czy takie osoby mogą rozumieć wykonywane utwory? Odpowiedzi na to pytanie spróbował udzielić Ośrodek Dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, który pod kierownictwem Ewy Miller i Anny Nowickiej stworzył grupę „Mig Band”. W dniu 9 czerwca gościliśmy dzieci z grupy „Mig Band”, która w ramach współpracy z naszym klubem i z okazji naszego 25-lecia nagrała teledysk Prosty jak zegarek świat , promowany też przez Radio Olsztyn. Pod kierownictywem Stefana Brzozowskiego gościliśmy też reprezentację zespołu Czerwony Tulipan, który do nagrania użyczył utworu oraz głosów. Zapraszamy też do zapoznania się z nagranym z udziałem grupy „Mig Band” utworem Olsztyn kocham.

 

Adres w sercu Olsztyna

Tym hasłem reklamuje spółka Fortlofty wynajem lokali  biurowych w odrestaurowanej kamienicy przy placu Bema 2, gdzie w dniu 2 czerwca odbyliśmy wyjazdowe spotkanie na zaproszenie Tadeusz Morysińskiego. Budynek o powierzchni 2.200 m kw., liczący około 40 pokoi, przed wiekiem mieścił trzy mieszkania wynajmowane przez najwyższych dostojników Olsztyna, później pełnił różne funkcje. W czasie wojny siedziba Gestapo, po wojnie Urząd Bezpieczeństwa, później Komitet Wojewódzki PZPR, następnie Seminarium Duchowne. Spółka Fortlofty, będąca też właścicielem tzw. Koszar Funka przy ul. Kasprowicza, odkupiła budynek od syndyka masy upadłościowej. Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, lokale będą do dyspozycji we wrześniu.

 

Już po majówce…

W niedzielę, 22 maja 2016 odbyła się tradycyjna juą, Charytatywna Rotariuańska Majówka Lotnicza, po raz dwunasty zorganizowana na lotnisku Olsztyn-Dajtki wspólnie z Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim. Kto nie był – niech żałuje. Wkrótce podsumowanie wyników,  Tymczasem informacja z Gazety Olsztyńskiej.

 

Spotkanie z Papieżem

W dniu 30 kwiatnia 2016 r.  w audiencji generalnej Jego Świątobliwość Papieża Franciszka na zaproszenie rzymskiego Dystryktu 2080 R. I. na Placu Św. Piotra w Rzymie uczestniczyło 9.000 rotarian z 80 krajów. Rotary Club Olsztyn reprezentowało 9 osób. Przedstawiciele nasi spotkali zgłoszonego przed laty przez nasz klub do stypendium ambasadorskiego Cezarego Rutę-Stocha. Przypomnijmy, że efektem stypendium dla tego utalentowanego śpiewaka były jego wystpy w La Scali. Przyjęty też został do chóru papieskiego.

 

Goście z Detmold-Blomberg

W czwartek 28 kwietnia 2016 r. z wizytą do RC Olsztyn przybyła delagacja zaprzyjaźnionego od wielu lat RC Detmold-Blomberg – jednego z klubów będących inicjatorem utworzenia naszego klubu.  Celem wizyty było określenie zasad i form współpracy w kolejnym roku rotariańskim, a na czas najbliższy – zamiar zorganizowania w dniach 15-18 czerwca spotkania uczestników programu praktyk studenckich, w których z inicjatywy RC Detmold-Blomberg uczestniczyło w roku 1994/95 około 100 studentów. Przybyli goście to współtwórca naszego klubu dr Jörn Clamors (na zdjęciu drugi od lewej), Bernd Mader – prezydent-elekt (trzeci od lewej) a także Ulrich Heinemann i Gert-Peter Maekelburger. Spotkanie prowadził prezydent-elekt Krzysztof Marczak, co stanowi dobra prognozę współpracy między naszymi klubami w roku 2016/2017.

 

Rotary to nowoczesność!

W dniu 21 kwietnia na zaproszenie klubu przybył inż. Wiesław Krawczyk – konstruktor pionowej turbiny zasilającej generator energii elektrycznej. Opowiedział o zasadach działania stosunkowo lekkiej ni niewielkiej, działającej nawet przy słabym wietrze, ale wystarczającej do zasilania gospodarstwa domowego turbiny pionowej, nie wymagającej biurokratycznych procedur i nie wzbudającej obiekcji ekologów. 
Drugim gościem był Mariusz Sochocki – tyrener i doradca, który zapoznał nas z nowym trendem diagnozowania organizacji.

 

Gubernatorska wizyta

W czwartek, 14 kwietnia 2016 r.  do Olsztyna przybyła z oficjalną wizytą Barbara Pawlisz – pierwsza i ostatnia dama pełniąca służbę gubernatora dystryktu 2230 R.I.  Pierwsza, bo wcześniej o damy w Rotary w ogóle było trudniej, ostatnia, bo od 1 lipca, po 19 latach działalności, dystrykt 2230 zostanie podzielony i znajdziemy się w dystrykcie 2231 obejmującym tylko Polskę, jak dystrykt 2230 do 2000 roku. Towarzyszył jej oficer dystryktu – Zbigniew Borkowski. Na spotkanie w hotelu Villa Pallas przybyły liczne delegacje pobliskich klubów. Pani gubernator wyświetliła film z niedawnego pobytu w Trójmieście prezydenta Rotary International K. R. Ravindrana, wygłosiła wiele ciepłych słów pod adresem zgromadzonych rotarian, a także przekazała niespodziankę – duplikat zaginionej w pomroce dziejów, być może pod gruzami fabryki mebli, którą zarządzał pierwszy prezydent naszego klubu, ś. p. Franciszek Wenta, karty zaświadczającej przynależność naszego klubu do Rotary International.

Prezydenci przybyłych klubów – Anna Ciesielska z RC Olsztyn Varmia oraz Jan Korzeniewski z RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński opowiedzieli o poczynaniach i sukcesach swoich klubów, zapraszając na organizowane imprezy – RC Olsztyn Varmia na Charytatywną Sztafetę w dniu 8 maja, RC Olsztyn na Charytatywną Majówkę w dniu 22 maja a RC Bartoszyce-Lidzbark na Zawody Wędkarskie we wrześniu.

 

Transplantologia i stypendia

W dniu 24 marca 2016 na klubowe spotkanie zaproszono dr. n. med. Beatę Januszko-Giergielewicz – z-cę ordynatora Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (na zdjęciu z lewej). Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych sprawach związanych z przeszczepami narządów. Najczęściej transplantacji podlegają nerki (człowiek może żyć z jedną) i wątroba (wystarczy przeszczepić fragment).  Tego typu operacje wykonywane są w Olsztynie. Zostaliśmy zachęceni do podpisania i noszenia przy sobie oświadczeń woli na pobranie po śmierci naszych tkanek i narządów do przeszczepienia.

W dalszej części spotkania poruszono temat zmian w regulaminie funduszu stypendialnego naszego klubu i tutaj dwaj koledzy zaprezentowali całkowicie odmienne koncepcje. Ostateczna decyzja podjęta zostanie na najbliższym walnym zgromadzeniu.

 

Bez wody ani rusz!

W dniu 17 marca korzystając z nieobecności prezydenta Krzysztof Marczak – prezydent elekt poprowadził wyjazdowe spotkanie klubu. Na zaproszenie naszego kolegi Jana Pierzkały odbyło się ono w siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, w związku ze Światowym Dniem Wody świętowanym na mocy uchwały ONZ od 1993 roku. Dzień ten przypada 22 marca. Z interesującej prelekcji inż. Jarosława Kuzenko ilustrowanej zdjęciami i wykresami dowiedzieliśmy się, że około miliarda ludzi na świecie cierpi z powodu braku wody zdatnej do picia a 80 % chorób ma związek z jakością używanej wody. Nie powinny więc dziwić różne rotariańskie akcje zmierzające do zaopatrzenia w wodę.
Prelegent negatywnie odniósł się do określenia „rolnictwo ekologiczne” twierdząc, że wszelkie rolnictwo zwieksza zawartość w wodzie najbardziej szkodliwych pierwiastków – azotu i fosforu, obniżających jej jakość. Podkreślił wyższość wody wodociągowej, nieprzegotowanej, nad wodą butelkowaną, szczególnie w rejonach gęsto zaludnionych, gdzie woda nie zalega długo w rurach. Stwierdził też, że wiele osób pije zbyt mało wody.
Tym nie mniej gospodarze potraktowali nas głownie… kawą i herbatą…

 

Ukraina pamięta

W czasie pobytu w dniach 11-13 marca na PETS (President Elect Training Seminar) w Bydgoszczy przedstawiciele nasi otrzymali piękny dyplom w języku ukraińskim. Czytamy, a raczej próbujemy czytać, że jest to podziękowanie od Rady Miasta Kijowa dla naszego Klubu za ważny wkład w organizację wypoczynku w Polsce dzieci, których ojcowie brali bezpośredni udział w obronie suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy.
Przypomnijmy wizytę na klubowym spotkaniu w dniu 7 sierpnia 2014 r. ukraińskich dzieci  przebywających na dwutygodniowym letnim wypoczynku w Domu dla Dzieci i Młodzieży „Promyk” w Morągu.

 

Polecimy?

Na klubowe spotkanie pod hasłem „Każdy może latać” w dniu 3 marca przybyli piloci-instruktorzy Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego Bogdan Kozłowski i Bronisław Ślężak. Opowiedzieli, jak dobrze mieć pracę, która jest równoczesnie hobby. Obejrzeliśmy mnóstwo zdjęć z lotniczych podróży nad Francją, Niemcami, Skandynawią a nawet… nad Olsztynem. Dowiedzieliśmy się, że latanie jest w zasadzie dostępne dla każdego, kto ukończy szkolenie odpowiedznie do rodzaju samolotu w cenie poczynając od ok. 17 tys. zł. Nie ma też potrrzeby kupowac własnego samolotu, można go wypozyczyć nie biorąc sobie na głowę spraw formalno-technicznych związanych z jego posiadaniem. 
Uwzględniając dotychczasową i licząc na dalszą pomoc w organizacji lotniczych majówek (najbliższa w dniu 22 maja) goście otrzymali dyplomy z podziękowaniem oraz statuetki „Przyjaciel RC Olsztyn”.

 

Rocznica Rotary

Spotkanie pierwszych czterech rotarian miało miejsce 111 lat temu, 23 lutego 1905 roku. I właśnie w dniach 23-25 lutego 2016 r. odwiedził Polskę Prezydent Rotary International K. R. Ravindran z małżonką Vanathy. W spotkaniu z prezydentem w dniu 24 lutego w Gdyni uczestniczyła delegacja naszego klubu oraz Rotaractu pod przewodnictwem prezydenta Aleksandra Jarmołkowicza. Informację o tym spotkaniu uczestnicy przedstawili na klubowym spotkaniu  w dniu 25 lutego, wyświetlkono też film, na którym prezydent Ravindran przedstawia swoją drogą do Rotary i do prezydentury R. I. 
Trener klubu przypomniał historię Rotary. Przyjęto też nowego członka – został nim Kamil Bator – radca prawny.
Na zdjęciu z prezydentem Ravindranem i gubernator Barbarą Pawlisz „zmieścili się” Anna Ciesielska – prezydent oraz Michał Jarmołkowicz – były prezydent RC Olsztyn Varmia..

 

Wojciech Marceli Jeżowski

Był na klubowym spotkaniu dwa czy trzy tygodnie temu… Nic tego nie zapowiadało… W dniu 6 lutego 2016 r., w wieku 75 lat zmarł po krótkiej chorobie. Zawodowo od ukończenia studiów związany z gazownictwem, również jako biegły sądowy. Brydżysta. Członek klubu od 1993 roku. Wspierał akcje charytatywne, pełnił różne funkcje: skarbnik klubu, pierwszy skarbnik polskiego dystryktu 2230, prezydent klubu 1999/2000. Odznaczony odznaką Paul Harris Fellow. Cześć jego pamięci.

Uroczystości żałobne w piątek, 12 lutego o godz. 12:00 rozpoczęła msza żałobna w kościele w Dywitach, następnie pogrzeb na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

 

Tłusty czwartek

W tym roku obeszliśmy wyjątkowo wcześnie, już 4 lutego 2016 r.  Pączków dostarczył nasz kolega Zbigniew Dąbkowski, miejsca – sali w reatauracji Malta – użyczył kolega Jan Tandyrak. Przez skromność wymienieni koledzy na spotkaniu sie nie pojawili…

 

No i po balu…

W dniu 22 stycznia w hotelu Omega odbył się rotariański dobroczynny bal karnawałowy zorganizowany wspólnie przez RC Olsztyn oraz RC Olsztyn Varmia. Wkrótce zostaną podsumowane wyniki.

 

Co będzie 1 lipca 2016 roku?

Na to pytanie choć częściowej odpowiedzi klub udzielił w dniu 14 stycznia 2016 r., wybierając nowe władze. Zwołane w tym celu walne zgromadzenie poprowadził Ireneusz Iwański cedując część zasług za sprawność przebiegu na wybrane komisje. Jak się należało spodziewać – prezydentem klubu na kadencję od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 będzie Krzysztof Marczak – aktualny prezydent-elekt..

 

Ginekolog i mężczyźni…

W czwartek, 7 stycznia 2016 już roku odwiedził nas z wykładem na temat bezplodności dr n. med. Tomasz Waśniewski –ordynator Oddziału Ginekologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, wykładowca UWM. Interesująco jak i rzeczowo opowiedział o przyczynach braku prokreacji. Otóż przyczyny leżą w równym stopniu po stronie kobiet, jak i po stronie mężczyzn. Wszakże w przypadku kobiet przyczyn jest więcej a na znaczną ich część medycyna zna sposoby. W przypadku mężczyzn rozwiązać można tylko jedną z przeszkód.

 

Jeszcze jeden Mikołaj?

W dniu 22 grudnia 2015 r. delegacja klubu pod przewodnictwem prezydenta udała się do Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących by przekazać komputer, niezbędny do prac Ośrodka, o których dowiedzieliśmy się na klubowym spotkaniu w dniu 10 grudnia.

 

Ten ostatrni czwartek

Bo to już ostatnie w tym roku spotkanie RC Olsztyn – za tydzień wigilia, za dwa – sylwester… Spotkalismy się więc z pomocą naszego kolegi Alfreda Szlaskiego w lesie, wśród choinek i przy opłatku, wraz z klubem Olsztyn Varmia. Gdzie te czasy, gdy przy takich okazjach był śnieg i trzaskający mróz? Gdy był z nami ś. p. ksiądz Julian Żołnierkiewicz…
Kolejne spotkanie dopiero 7 stycznia. 

 

Pomóżmy niesłyszącym

W czwartek 10 grudnia 2015 r. na klobowe spotkanie przybyły Ewa Miller – surdopedagog, od 21 lat pracująca z osobami niesłyszącymi, prezes Fundacji „Dźwięki Ciszy” oraz Anna Nowicka – surdopedagog, od 9 lat pracująca w Ośrodku dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Obie panie są współtwórcami i opiekunkami grupy MigBand, której celem jest przybliżenie muzyki dzieciom niesłyszącym a także włączenie ich do tworzenia muzyki. Warsztaty dla dzieci prowadzone są w kilkuosobowych grupach, a jednym z efektów ich pracy jest 8 teledysków. Jeden z nich zajął I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Form Artystycznych dla Głuchych  „Tak słyszę cały ten świat…”. Przez profesjonalistów i przy wsparciu samorządu Olsztyna stworzony został z udziałem dzieci teledysk „Kocham Olsztyn”, jednak do samodzielnego tworzenie teledysków potrzebne jest sfinansowanie zakupów m. in. oprogramowania i odpowiedniego komputera.

 

Mikołaje to my

Uprzedzając dzień św. Mikołaja, w czwartek, 3 grudnia silna reprezentacja naszego klubu pod przewodnictwem prezydenta udała się z prezentami w postaci finansowej do domów dziecka. Odwiedziliśmy najpierw Dom Dziecka im. Sierot Sybirackich w Szymonowie. Wysłuchalismy tam opowiedzianej przez panią dyrektor – Zofię Bagińskią historii zgromadzenia w Semipałatyńsku (Kazachstan) 90 polskich dzieci i sprowadzeniu ich w 1945 roku do Szymonowa, gdzie 1 stycznia 1946 zarejestrowany został dom dziecka, któremu imię Sierot Sybirackich nadano w 1993 roku. Pani dyrektor niedawno odwiedziła Semipałatyńsk i drewniany dom bedący kolebką domu dziecka. Dzieci zaprezentowały fragmenty programu przygotowywanego na święta Bożego Narodzenia. Wizyta została utrwalona przez TVP Olsztyn. Następnie udaliśmy sie do Domu dla Dzieci i Młodzieży „Promyk” w Morągu, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi i dyrekcją. Zwiedziliśmy też będący w trakcie prac wykończeniowych adaptowany obiekt, który umożliwi przyjęcie w bardzo dobrych waruknach dalszych 14 dzieci.

 

Lecimy?

Ponoć już za niecałe dwa miesiące. W sobotę, 28 listopada 2015 wspólnie z RC Olsztyn Varmia, na propozycję naszego klubowego kolegi Janusza Lorenca, który w czasie, gdy był wojewodą zainicjował powstanie cywilnego lotniska na terenie dawnego wojskowego lotniska w Szymanach odwiedziliśmy coraz bliższy oficjalnej inauguracji Port Lotniczy Olsztyn Mazury. Wprawdzie Olsztyn leży na Warmii, jednak marketingowcy nie bez racji twierdzą, że powszechnie kojarzy się z Mazurami. Pierwsze samoloty odlecą w styczniu 2016 r. do Krakowa i Berlina, jednak przewidywany jest dalszy rozwój połączeń. Wątpliwości co do celowości tej inwestycji gospodarze nasi rozwiali informując, że w ciągu minionej ćwierci wieku liczba pasażerów obsługiwanych przez Okęcie wzrosła z 2 do 12 mln, gdy tymczasem porty regionalne zwiększyły w tym czasie liczbę pasażerów stukrotnie – z 200 tys. do 20 mln i to porty regionalne czeka dalszy rozwój. Nieudaną inwestycję w Radomiu wyjaśniono zbyt krótkimi tam pasami startowymi, co sprawia, że nie mogą tam lądować samoloty tanich linii. Niewątpliwą zaletą jest stacja kolejowa, której peron znajduje się mniej niż sto metrów od hali odlotów/przylotów, znacznie bliżej niż w Modlinie przystanek autobusów a nawet parking.

 

In vino veritas

19 listopada, w dniu francuskiego święta wina Beaujolais Nouveau, które co roku ma miejsce w trzeci czwartek listopada, podążając ścieżką służby zawodowej odbyliśmy wyjazdowe spotkanie obu olsztyńskich klubów, by zapoznać się z działalnością rodzinnej firmy naszych klubowych kolegów – Piotra Czułowskiego i jego syna Pawła. Firma Win-Cin zajmuje się handlem napojami alkoholowymi, sprowadzając rocznie milion butelek różnych napojów, głównie win. Wprawdzie udział firmy w rynku alkoholi wynosi zaledwie jeden procent, jednak korzystniej się to przedstawia w asortymentach i kierunkach, gdyż ok. 90 % polskiego rynku napojów alkoholowych to wódka czysta i piwo.
Dzieki uprzejmości gospodarzy wysłuchaliśmy wykładu na temat win, połączonego z ćwiczeniami praktycznymi. Degustując kilka rodzajów win z różnych regionów świata mieliśmy zatem sposobność przekonać się, że inaczej smakuje to samo wino solo, inaczej z łososiem lub rostbefem, przyprawionym lub nie, z cytryną i bez, inaczej jeszcze z czekoladą słodką lub gorzką, czy też z jabłkiem. 

Przestępczość i literatura  

W dniu 5 listopada gościem naszym był Piotr Zabuski -€“ Naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Z interesującej prelekcji dowiedzieliśmy się, bądź też uaktualniliśmy wiedzę o zagrożeniach, jakie czyhają na porzedsięborców i osoby prywatne. Wiele z nich to prymitywne oszustwa – telefoniczna zmiana rachunku, na który należy przelać należność albo adresu, pod który należy dowieźć zamówiony towar – w Europie jest co roku kradzione 200 tys. TIR-ów z atrakcyjnymi towarami. Inne, to wykorzystanie stanowiska np. przez pracowników banków – podał przykład osoby, która studiowała na bieżąco nekrologi by wyczyścić konta zmarłych, nim uczynią to legalni spadkobiercy. W wykryciu przestępstw pomocny jest przypadek, ale duże znaczenie ma też kontrola wewnętrzna.

Drugim gościem był Ireneusz St. Bruski – redkator naczelny miesięcznika „Bezwierszówki”. Cekem jego wizyty było zaproszenia nas na uroczyśtość odsłonięcia w dniu 10 listopada o godz. 12:00 tablicy pamiatkowej ku czci dr. Władysława Gębika – pedagoga, pisarza, działacza społecznego z pod znaku Rodła, współtwórcy olsztyńskiego oddziału Zwiążku Literatów Polskich i jego pierwszego prezesa. Przypomnijmy, że klub nasz był jednym ze sponsorów tej tablicy.

 

Wspominamy

W czwartek, 29 października 2015 r. wspominaliśmy kolegów spoczywających na cmentarzach przy ul. Poprzecznej, w Dywitach, w Gutkowie i Klebarku. Odeszli od nas na zawsze Jerzy Jacyna, Zbigniew Skaba, Andrzej Łozowski, Tadeusz Sowiński, Mirosław Świątecki, Maciej Tokarczyk, Stanisław Waszkiewicz, Franciszek Wenta, Kazimierz Adamski, Bohdan Kurowski, Czesław Zabiełło. Adam Czmuda. Coraz trudniej trafić do niektórych grobów.  Odnotujmy tutaj położenie niektórych, zwracając uwagę, że z uwagi na niawielkie nawet zmiany położenia satelitów usytuowanie grobów może się różnićnawet o kilka metrów od zapisanych wskazań. Odnotujmy też, że grób Tadeusza Sowińskiego jest tuż obok grobu Kazimierza Adawskiego.

 

Nowy łańcuch
 

Nie nasz, nasz jeszcze na drugie ćwierć wieku wystarczy. Ale za naszą to przyczyną RC Olsztyn-Varmia wszedł w posiadanie nowego, prezydenckiego łańcucha. Wprawdzie wiele klubów używa standardowych łańcuchów, jednak w Olsztynie jest inaczej – oba kluby mają już oryginalne łańcuchy, opatrzone nazwą klubu i zestawem ogniw wystarczającym na zamieszczenie nazwisk kilkudziesięciu prezydentów. Na wspólnym spotkaniu obu klubów w dniu 15 października 2015 r. łańcuchem udekorowano pełniącą służbę prezydenta RC Olsztyn-Varmia – Annę Ciesielską, na zdjęciu z Aleksandrem Jarmołkowiczem – prezydentem RC 

 

Tramwajem na klubowe spotkanie?

W dniu 8 października 2015 wyjazdowe spotkanie klubu odbyło się w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, z inicjatywy naszego kolegi Mieczysława Królaka – prezesa zarządu MPK sp. z o. o. Z budową linii tramwajowych mamy kontakt na codzień poruszając się po centrum miasta. Tym razem zapoznaliśmy się też z taborem, a także z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Wymienimy tu choćby dozowanie na tory piasku w celu ułatwienia hamowania, a także ruszania. Tramwaje obejrzeliśmy od zewnątrz, od wewnątrz, a także od góry i od spodu. Już wkrótce niektórzy koledzy będą korzystać z tramwajowego przystanku w pobliżu miejsca klubowych spotkań…

 

Przyjaciel Rotary

W dniu 1 października 2015 r. pierwszym punktem spotkania było hasło „End polio now”. Prezydent Aleksander Jarmołkowicz szczegółowo omówił, popierając odpowiednią prezentacją, walkę Rotary z polio, znaną u nas najczęściej pod nazwą choroby Heinego-Medina. Choroba ta została zwalczona już w przeważającej części świata, a jedna szczepionka kosztuje 0,60 USD. Paczka papierosów to równowartość kilku szczepionek. Podjęto dezyzję o dodatkowej składce i dokonaniu wpłaty na odpowiedni fundusz.

Drugim, acz nie mniej ważnym punktem było wręczenie naszmu gościowi – Dariuszowi Radziszewskiemu – dyrektorowi regionu bankowości detalicznej i biznesowej BGŻ BNP PARIBAS statuetki i dyplomu „Przyjaciela RC Olsztyn” jako głównemu sponsorowi tegorocznej majówki oraz Memoriału Tenisowego. Pan Radziszewski przedstawił strukturę, rozwój oraz ofertę swego banku. Dyskusja wskazała możliwości rozwinięcia współpracy.

 

Co wiemy o naszym mieście?

W dniu 24 września na zaproszenie prezydenta klubu odwiedził nas Marian Jurak – Prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek, autor map turystycznych i innych publikacji. Podejrzewając nie bez powodów, że członkowie klubu znają Olsztyn i jego historię, skoncentrował się na jednej tylko, nieczynnej obecnie w przeważajacej części z powodu budowy tramwajów ulicy Kościuszki, opowiedział o godnych zainteresowania budynkach a także zamieszkałych tam znanych osobach. 
Odwiedził nas też niezapowiedziany rotarianin z północno-zachodniej Anglii – Donald Dixon, od 50 lat członek założonego w 1923 roku RC Whitehaven. Urodził się, gdy jego ojciec był prezydentam tegoż klubu. Babka jego, Angielka, nauczała angielskiego w Jeleniej Góry (wówczas Hirschberg) i w przeddzień wybuchu I Wojny Światowej zdążyła wyjechac do Anglii. Donald odwiedził tamtejszą szkołę dostarczając podręczniki angielskiego, w Olsztynie przebywa w sprawach biznesowych. Dokonano wymiany proporczyków.

 

Gramy w tenisa

No, nie wszyscy. Ale część kolegów oraz inne osoby w dniach 19 i 20 września 2015 r. wzięły udział Jubileuszowym 10. Rotariańskim Memoriale Tenisowym im. Tadeusza Sowińskiego. Wspominamy w ten sposób założyciela firmy Sow-Granit sp. z o. o., inicjatora i sponsora akcji podejmowanych przez Rotary Club Olsztyn, zmarłego w maju 2005 r., półtora miesiąca przed podjęciem służby prezydenta klubu. Dziś w klubie reprezentuje go syn Przemysław, wcześniej członek Rotaractu.

 

Już nie bać się raka?

W czwartek 10 września 2015 r. na zaproszenie prezydenta klubu przybyła dr n. med. Ewa Wasilewska-Teśluk – zastępca kierownika zakładu i lekarza kierującego Oddziałem Klinicznym Radioterapii Szpitala MSWiA zwanego Polikliniką. Z interesującej prelekcji dowiedzieliśmy się, że radioterapia to obok chirurgii najstarsza metoda leczenia nowotworów, a Oddział dysponuje różnorodną, specjalistyczną aparaturą diagnostyczną i leczniczą.

 

Wizyta marszałka

W dniu 3 września 2015 na klubowe spotkanie przybył Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Gość nasz omówił Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 przypominając, że województwo nasze zajmuje wysoką pozycję w wykorzystaniu funduszy unijnych. Program obejmuje kwotę 1.728 mln EUR z czego połowa przeznaczona jest na sferę gospodarczą ze szczególnym naciskiem na innowacyjność, a nie na prosty rozwój dotychczasowej działalności. Beneficjenci po wykorzystaniu unijnych dotacji winni już działać samodzielnie. Fundusze będą przeznaczone nie tylko na dotacje, ale też na zwrotne pożyczki. 
Spośród innych tematów marszałek wyraził zadowolenie z zakończenia budowy lotniska w Szymanach. Wobec publikowanych kontrowersyjnych wypowiedzi na temat celowości tego przedsięwzięcia poinformował, że lotnisko będzie dotowane kwotą ok. 6 mln zł rocznie, gdy dotacja dla kolei wynosi ok. 50 mln zł i wszelka publiczna komunikacja jest dotowana. 
W dyskusji koledzy zwrócili uwagę na istniejące możliwości województwa w zakresie obsługi medycznej i rehabilitacyjnej osób trzeciego wieku, a także na wiele obiektów stanowiąych atrakcję w skali światowej, które mogłyby wypromować województwo tak, jak w ostatnich tygodniach tzw. złoty pociąg wypromował Wałbrzych. 

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film „Jeżeli ma duszę dobrego człowieka…” wyprodukowany ostatnio przez TVP Olsztyn, przedstawiający pracę i działalność społeczną naszego klubowego kolego Antoniego Celmera, który 57 lat pracował w Szpitalu MSWiA popularnie zwanym Polikliniką, przez kilkadziesiąt lat zajmując tam stanowisko dyrektora, był drugim prezydentem naszego klubu i inicjatorem wielu klubowych przesięwzięć.
 

Wspominamy Bohdana Kurowskiego

W czwartek, 27 sierpnia 2015 r. klubowe spotkanie poswięcono wspomnieniom Bohdana Kurowskiego w związku z Jego szóstą rocznicą śwmierci. Bohdan był współzałożycielem olsztyńskiego klubu a także pierwszym gubernatorem pierwszego w Europie Wschodniej dystryktu R. I.  Życie Bohdana przedstawił pokrótce trener klubu Marek Turkowski ilustrując swe wystąpienie dziesiatkami zdjęć z czasów aktywnej działalności rotariańskiej Bohdana. Ireneusz Iwański opowiedział o współpracy z Bohdanem przy wydawaniu miesięcznika „Głos Rotary”, któtego Bohdan był redaktorem.  Wypowiedzi te uzupełnił Wojciech Wrzecionkowski, który wspomniał opozycyjną działalność Bohdana. Czytaj więcej o Bohdanie Kurowskim.

 

Nieco o polityce

W czwartek, 20 sierpnia 2015 r. odwiedziło nas dwóch – jak mawiali starzy rotarianie – guest speakerów. Pierwszym z nich był nasz dawny klubowy kolega Ryszard Rudnicki, zamieszkały od dziesięciu lat w Petersburgu. Obecnie jest prezesem rosyjskiej spoółki Kriogas prowadzącej rozległe inwestycje w zakresie produkcji i obrotu skroplonym gazem. Opowiadał o różnych aspektach pobytu i pracy w Rosji, informując w każdym razie, że nigdy nie był tam prześladowany jako Polak, nigdy nie patrzono na niego krzywo, gdy podróżował po Polsce samochodem z rosyjską rejestracją, nie skorzystał z propozycji przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa, zaś zarządzając kolejnymi firmami – nigdy nie dawał łapówek. Po zakończeniu aktualnego kontraktu zamierza powrócić do Polski.
Drugim mówcą był dr Wojciech Szalkiewicz, specjalista od marketingu politycznego zatrudniony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im prof. T. Kotarbińskiego w Olsztynie, który na ogólniejszym tle przedstawił problem JOW-ów będących tematem mającego się odbyć wkrótce referendum, uzupełniając rozesłany wcześniej artykuł na ten temat. Przypomniał stare prawdy, że demokracja to najgorszy system, ale nie wynaleziono nic lepszego, a także, że gdyby wybory miały coś zmienić, to byłyby one zakazane. Wyraził wątpliwości co do frekwejcji na referendum, gdyż jego zdaniem tematyka nie jest przedmiotem zainteresowania wszsytkich Polaków, ponadto brak jest odpowiedniej akcji wyjaśniającej kwestię Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, która jest zbyt mało znana.

 

Młodzież

Wprawdzie jako miesiąc aktywności młodzieży przewidziany jest w klubach Rotary wrzesień, jednak już 13 sierpnia zajęliśmy się na klubowym spotkaniu wymiana młodzieżową. Wiąże się to z mającymi miejsce w tym czasie przyjazdami i wyjazdami młodzieży w ramach programów rotariańskiej wymiany. 
Z rocznego pobytu w Boise w stanie Idaho powrócił Jakub Grzesiak, który na spotkanie przybył z obszerną prezentacją przedstawiającą jego pobyt w USA. Idaho, mimo że słynie z hodowli ziemniaków, dysponuje też pięknymi krajobrazami a w High School, do której uczęszczał, uczy się ponad dwa tysiące uczniów. W czasie jego pobytu Boise odwiedził prezydent Barack Obama, a Jakub dostąpił zaszczytu uścisku dłoni, co pokazała telewizja. Niestety, nie udało mu się dotrzeć do odpowiedniego nagrania. Jego pobyt zakończyła wycieczka na wschodnie wybrzeże – do Nowego Jorku, Waszyngtonu, Bostonu. Możemy też poznać jego pierwsze wrażenia z pobytu w USA.
W wymianie krótkoterminowej uczestniczył Marek z Olsztyna i Michael z USA. Każdy z nich po miesiącu wakacji spędził u rodziny współpartnera wymiany.
Kolejny młody Olsztynianin wybiera sie właśnie na roczny pobyt do Colorado.

 

Goście i nie tylko

Mimo wakacyjnej pory i fali upałów w czwartek 6 sierpnia 2015 odbyło sie kolejne spotkanie klubu, na które zaproszono dwie osoby. 
Pierwsza z nich to Agnieszka Wasilewska, która omówiła możliwości pozyskania funduszy unijnych na programy na rzecz społeczności lokalnej realizowane przez stowarzyszenia. Przedstawiła szereg możliwych programów zrealizowanych w różnych regionach kraju.
Drugim gościem był Jakub Doliński – prezes Klubu Petanque Kanonier Olsztyn, który omówił historię, zasady gry i stan jej rozpowszechnienia w Polsce. Petanque – inaczej gra w bule popularna we Francji  – najogólniej – polega na rzucaniu kulami o wadze ok. 0,6-0,8 kg na odległość do 13 metrów celując w kule partnerów. Pożądany jest do tego bulodrom. Klub posiada już obietnice lokalizacji i liczy na pomoc klubu Rotary w pozyskaniu nie określonych bliżej środków na ten cel. 
Członkowie naszego Klubu zostali też poinformowano o możliwości skorzystania z akcji profilaktyki nowotworowej przewodu pokarmowego organizowanej przez Miejski Szpital Zespolony.

 

Ja was przelecę!

Te słowa na uroczystości przekazania służby wygłosił pod adresem zarządu, poza protokółem, nowy prezydent Klubu – Aleksander Jarmołkowicz. Powiało grozą… A prezydent dotrzymał słowa. W czwartek, 30 lipca 2015 r. odbyło się wyjazdowe spotkanie Klubu na lotnisku Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. Na spotkanie przy grillu zaproszono osoby, które wspierały i wspomagały organizację tegorocznej majówki. W trakcie spotkania prezydent „przeleciał” chętnych ciasnym, ale własnym samolotem.

 

Nowy prezydent rządzi!

Po przedstawieniu i przedyskutowaniu tydzień temu koncepcji działalności klubu na rok 2015/2016 w dniu 23 lipca 2015 r. prezydent Aleksander Jarmołkowicz wręczył zakres zadań przewodniczącym klubowych komisji, rozdał też  uaktualnioną wersję szczegółowego planu pracy określającego daty, tematykę a w niektórych przypadkach także miejsca spotkań. Przykładowo, najbliższe spotkanie w dniu 30 lipca odbędzie się przy grillu na lotnisku Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego z udziałem osób, które udzieliły wsparcia i pomocy w organizacji tegorocznej majówki.

Zgodnie z podjętą wcześniej decyzją wręczono też dyplom członka honorowego naszemu koledze, który ze względów zdrowotnych zrezygnować musiał z członkostwa w klubie – prof. zw. dr hab., dr h.c. Andrzejowi Farudze. Laudację wygłosił Ireneusz Iwański. 

Odnotujmy tu jeszcze, że nowy prezydent postanowił przywrócić na klubowych spotkaniach posiłki. Zależnie od apetytu są do wyboru trzy zestawy, oznaczone kolorem czerwonym, białym lub niebieskim.

 

Mamy nowy zarząd!

W dniu 9 lipca 2015 r. odbyła się uroczystość przekazania słuzby nowemu zarządowi. Kończący swą służbę prezydent Jerzy Christa podziękował kolegom, z którymi współpracował, wręczając im okolicznościowe upominki. Następnie przekazał łańcuch będący oznaką prezydenckiej służby swemu następcy – Aleksandrowi Jarmołkowiczowi. 
Nowy prezydent przedstawił członków zarządu na okres do 30 czerwca 2016 r. i wręczył im gustowne teczki. Wbrew przypuszczeniom wielu kolegów teczki zawierały zadania dla każdego z członków zarządu i propozycję szczegółowego planu pracy na okres całej kadencji a także podstawowe informacje o Rotary i  historii naszego klubu wchodzącego właśnie w rok swego ćwierćwiecza. Wygłosił też okolicznościowe orędzie. Uroczystości przewodził Ireneusz Iwański, po zakończeniu prezentacji i wystąpień zapraszając licznych zgromadzonych do bufetu zaopatrzonego w obfitość dań. 
W uroczystości wzięli udział członkowie Roatractu. Obszerną galerię zdjęć z uroczystości udostępnił nasz kolega – Tomek Śrutkowski.

Powrót