Navigare necesse est

W dniu 27 kwietnia 2017 r. na zaproszenie prezydenta na klubowe spotkanie przybył Karol Jabłoński – żeglarz, sternik jachtowy, skipper, żeglarz lodowy. Jest posiadaczem wielu tytułów mistrzowskich w żeglarstwie wodnym i lodowym, a nade wszystko znakomitym gawędziarzem.

Dowiedzieliśmy się, że dwieście dni w roku spędza w podróżach, nierzadko trafiając z jednych w drugie ekstremalne warunki – z Florydy, gdzie żeglował w temperaturze plus 35 stopni prosto do Austrii, by w temperaturze minus 15 stopni startować na bojerach. Jest zasadnicza różnica między żeglarstwem lodowym i wodnym – bojerem żegluje sam, na jachcie w zespole od 15 do nawet 75 członków załogi. Pływał na jachtach o powierzchni żagli nawet 2.500 m kw. (dla porównania – powierzchnia działki na pracowniczych ogródkach działkowych wynosi ok. 300 metrów). W przypadku bojerów ciekawostką jest, że przy wietrze wiejącym z szybkością 10 km/h bojer może osiągnąć 70 km/h, maksymalna szybkość osiągana przez bojery sięga 140 km/h. Karol Jabłoński jest komandorem Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.