Grant globalny

Gdy koniec wieńczy dzieło – wypada pamiętać o dzieła początkach. We wrześniu 2013 r. w czasie Memoriału Tenisowego im. Tadeusza Sowińskiego na kortach w Olsztynie prezydent RC Olsztyn – Grzegorz Baluta z prezydentem RC Bartoszyce – Piotrem Wasilewskim rozmawiali o możliwości podjęcia wspólnego projektu. Wraz z prezydentem RC Giżycko – Joanną Dzienis postanowili na początek zebrać trochę grosza organizując wspólny bal na zamku w Rynie.

Jednak pomysł wspólnego działania zaginąłby w pomroce dziejów, gdyby Grzegorz Baluta nie odwiedził Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku. To on, widząc stan maszyn w pralni pracującej dla potrzeb 80 niepełnosprawnych intelektualnie, a często też fizycznie kobiet namówił kolegów do realizacji projektu, do którego dołączył wkrótce polski klub z Wolsztyna, niemieckie kluby Lingen i Düsseldorf-Pempelfort i litewski klub Vilkaviskis. Pozwoliło to na sporządzenie przez klub Bartoszyce-Lidzbark wniosku o grant globalny – dofinansowanie projektu przez Rotary Foundation do łącznej kwoty 42.200 USD. Za tę kwotę zakupiono i zainstalowano dziewięć nowoczesnych maszyn.

Dzięki tym wspólnym działaniom została w dniu 1 lipca 2016 r. oddana do użytku DPS w Bisztynku pralnia jako pierwszy grant globalny w pierwszym dniu działania nowego dystryktu 2231, jak podkreślił Ireneusz Iwański – regionalny przedstawiciel gubernatora na Warmię i Mazury na uroczystości przecięcia wstęgi.

Powrót
Copyright © 2021 Rotary Club Olsztyn